Kim jesteśmy?  Co nas wyróżnia?    

Wiek żłobkowy to czas intensywnego rozwoju dziecka. Kształtują się wówczas umiejętności i postawy, które są kluczem do późniejszego sukcesu edukacyjnego i życiowego dzieci. To wiara w siebie, ciekawość świata, otwartość, towarzyskość, samokontrola swojego zachowania, współdziałanie z innymi, samodzielność. Podejście Bajkowej Akademii Smyka do rozwoju dziecka.  Nasze podejście skoncentrowane jest na dziecku jako najważniejszym podmiocie, czyli na uwzględnianiu jego realnych potrzeb i praw w przestrzeni społecznej i edukacyjnej.

Organizacja przestrzeni w żłobku !

W naszych placówkach dbamy o najwyższą jakość wyposażenia meblowego, sprzętów i pomocy, ważna jest ich wytrzymałość oraz funkcjonalność w użytkowaniu. Bezpieczeństwo i komfort dzieci są naszym priorytetem, dlatego meble w naszych placówkach posiadają certyfikaty bezpieczeństwa poświadczające zgodność z normami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Przestrzeń dla dzieci w naszym żłobku jest odpowiednio zaaranżowana, zarówno bezpieczna jak i ucząca, stymulująca oraz inspirująca dzieci do podejmowania różnych działań, dająca możliwość różnorodnych doznań, zdobywania różnych doświadczeń … Przestrzeń w naszych salach podzielona jest na „Strefy” „Sfery” „Kąciki zabawowe” w zależności od podejmowanych aktywności zabawowych przez dzieci.
Monitoring, przestronna szatnia   Strefa higienicznego spożywania posiłków  Strefa pielęgnacyjna / higieniczna  
Strefa bezpiecznej i stymulującej zabawy    Bezpieczny, ogrodzony plac zabaw   Stosujemy Innowacyjne metody i strategie pracy Podłoga interaktywna


W jaki sposób uczą się małe dzieci w naszych żłobkach?

Przyznawajmy dziecku prawa do podejmowania decyzji dotyczących jego samego.
 Pozwalajmy na samodzielne realizowanie własnych potrzeb i pomysłów, unikajmy nadmiernego kontrolowania wszystkich poczynań dziecka.
 Przyzwalajmy na próby i błędy, unikajmy nadmiernego zawstydzania w przypadku porażek, stosowania kar naruszających godność człowieka.
 Szanujmy własność i prywatność dziecka, pozwalajmy mu np. na bycie samemu, gdy tego potrzebuje.
 Uwzględniajmy aktualne potrzeby dziecka, jego kondycję, samopoczucie, np. przy planowaniu dnia, czynności, zadań.
 Udzielajmy dziecku prawdziwych odpowiedzi na jego pytania, nie oszukujmy go i nie manipulujmy nim.
 Słuchajmy dziecka i poważnie traktujmy jego problemy, których doświadcza.
 Nauka i zabawa przez wszystkie zmysły ! Dziecko uczy się, gdy patrzy, słucha, dotyka, smakuje i wącha.
Dobra zabawa to inwestowanie w bezpieczny, harmonijny, wielostronny rozwój dziecka,  w budowanie fundamentów jego dobrostanu, kompetencji i szczęścia. Nauka staje się bardziej skuteczna, gdy można połączyć różne sposoby uczenia w taki sposób, aby dziecko mogło się rozwijać wszechstronnie i bez ograniczeń.
Dlatego w naszym programie tak duży nacisk położony został na rozwój inteligencji wielorakich oraz poznawanie wielozmysłowe.

aaabasJPG

Jakie są nasze priorytety w pracy z dziećmi?

Bajkowa Akademia Smyka działając od 2009 roku, jako jedna z pierwszych w Polsce zarejestrowała żłobek niepubliczny. Nasza pierwsza placówka w 2010 roku spełniła wymogi Ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3 i została wpisana do rejestru Żłobków Urzędu Miasta Poznania, mieściła się przy Placu Wiktora Degi w Poznaniu, obecnie pod tym adresem funkcjonuje biuro administracji.  
Z czasem pojawiły się kolejne instytucje, w chwili obecnej posiadamy dwa funkcjonujące z powodzeniem żłobki w Poznaniu: 2 oddziały żłobka przy ulicy Braille'a 2A na Piątkowie.

W 2016 roku zostaliśmy oficjalnym partnerem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach programu tworzenia Żłobków Uniwersyteckich. Na małą wzmiankę zasługuje fakt, iż pierwsze doświadczenia jako samodzielna jednostka zdobywaliśmy już w 2006 roku prowadząc pionierskie polsko-angielskie przedszkole w hrabstwie Bedford w Wielkiej Brytanii. Placówka ta funkcjonowała z powodzeniem do 2010 roku, niemniej z uwagi na nasze zaangażowanie w Polsce nie mogliśmy kontynuować prowadzenia tej działalności dłużej. Doświadczenie tam zdobyte pomogło nam stworzyć innowacyjne placówki, zorientowane na niczym nieograniczony swobodny rozwój dzieci, tworząc inspirujące środowisko dla nich już od pierwszych miesięcy życia.

Mając do dziś swobodny dostęp do informacji i publikacji z brytyjskiego Ofsted oraz innych znaczących organizacji mamy możliwość aby wprowadzać najnowsze trendy w naszych placówkach.

W obecnej chwili nasze żłobki są również pod opieką merytoryczną i specjalistyczną Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od kilku lat jesteśmy też placówkami ćwiczeniowymi dla studentów WSE UAM, umożliwiając im zdobycie praktycznego doświadczenia w pracy z najmłodszymi dziećmi. Nasz zespół składa się z wykwalifikowanych i posiadających odpowiednie wykształcenie oraz wiedzę teoretyczną specjalistów - opiekunów, którzy z pasją i z prawdziwego powołania dbają o dzieci.


Nasza misja i wizja!
Bajkowa Akademia Smyka działa z myślą o stworzeniu nowoczesnego i przyjaznego dziecku miejsca, które sprzyjać będzie spontanicznemu i wszechstronnemu rozwojowi. Priorytetem naszej pracy z maluchami są bezpieczeństwo, nieograniczany rozwój, zabawa i aktywne poznawanie świata przez wszystkie zmysły. Wszystkie te elementy stanową niezbędny fundament do szczęścia i niczym nie hamowanego rozwoju dziecka. Wyróżnia nas innowacyjne podejście do zagadnień związanych z wychowaniem i nauczaniem małego dziecka, którego korzenie wyrastają z Teorii Zabaw Fundamentalnych. Opracowaliśmy autorski program edukacyjny "Zabawa i Poznawanie Świata", który opiera się na kreatywnych i zróżnicowanych formach zabaw. Realizacja programu determinuje prawidłową opiekę i wychowanie oraz pielęgnację najmłodszych we wszystkich obszarach rozwojowych. Zabawa to coś więcej niż opiekowanie się dzieckiem.Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą !